تاریخچه آلشپرت

 در سال 1948، آلشپرت در شهر كوچكي به نام بالينگن در جنوب غربي آلمان توسط كارل اول بنيانگذار آلشپرت شروع به كار كرد.

در سال 1949 با برداشته شدن محدوديت هاي وضع شده عليه فوتبال آلمان آلشپرت نيز فعاليت خود را گسترش داد. در سال 1950 اتحاديه فوتبال آلمان در فيفا پذيرش شد.

آلشپرت در سال 1953 توليد كفي كفش هاي ورزشي را براي توليد كنندگان آغاز كرد و تبديل به يكي از مطرح ترين تامين كنندگان اجزاي كفش هاي ورزشي شد. بطوريكه تا چندين سال كفي كفشها از جمله آديداس توليد اين شركت بود.

از سال 1968 دروازبانان بيشتر و بيشتري دستكش هاي مخصوص دروازه باني را به دست خود پوشاندند. از 1970 موفقيت دستكش هاي دروازه باني محرز شد. امروزه يك دروازه بان بدون دستكش غير قابل تصور است. از اين رو آلشپرت دايره توليدات خود را گسترش داد و علاوه بر جزئيات كفش هاي ورزشي، ساق بند، باندا‍ژهاي ورزشي، توپ فوتبال و دستكش هاي دروازه باني هم عرضه كرد.

در سال 1980 آلشپرت براي رسيدن به سطح اول بازارتمركز خود رابر روي فوتبال وبه طور خاص در تجهيزات دروازه باني از قبيل لباس دروازه باني و دستكش گذاشت.دينو زوف با تجهيزات آلشپرت در سال 1982 به همراه ايتاليا قهرمان جهان شد. اولي اشتاين به همراه هامبورگ در سال 1984 قهرمان جام اروپايي شد.

در سال 1987 آلشپرت جايزه “بهترين دروازه بان جهان” را بنا نهاد كه براي اولين بار به جيان ماري فاف (Jean-Marie Pfaff) از بايرن مونيخ اهدا شد.

آلشپرت در سال 1989 به يك موفقيت بين المللي به موجب عقد قرارداد با اينتر ميلان دست يافت. اينتر ميلان در حالي كه كاملا با توليدات آلشپرت تجهيز شده بود قهرمان ايتاليا شد.

بودو ايلگنر در سال 1990 به همراه آلمان قهرمان جام جهاني شد، از 1991 تا 1994 كايرز سلاترن به طور كامل با محصولات آلشپرت پشتيباني مي شد. از 1993 تا 1997 فرايبورگ به طور كامل از لباسهاي آلشپرت در ديدارهاي خود استفاده كرد. از سال 1995 هم پوشيدن كفش هاي آلشپرت در بازيكنان فوتبال رواج يافت. از سال 1995 تا 1998 هامبورگ هم با تجهيزات كامل آلشپرت بازي كرد.

در سال 1998 دويسبورگ،بلكبرن و وتيز آرنهايم با تجهيزات آلشپرت در ميادين حاضر شدند.در سال 2003 پاول ندود با كفشهاي آلشپرت الهام بخش قهرماني يوونتوس در ايتاليا بود. فرانچسكو تولدو با دستكشهاي آلشپرت به اينتر كمك كرد تا در جايگاه دوم ايتاليا قرار بگيرد و به ليگ قهرمانان اروپا راه يابد. در اين سال چلنج آلشپرت در قالب يك تور تمريني حرفه اي استارت خورد. در اين تور كودكان 9 سال و بالاتر تحت نظارت كارل هاينز ريدل و مارتين آرتس به تمرين پرداختند. در سال 2004 آلشپرت همكاري خود را با تيم ملي اوروگوئه  به مدت 2 سال آغاز كرد. در سال 2005 آلشپرت سال موفقي را جشن گرفت. دويسبورگ، پاول ندود، كارلوكوديچيني، گرگوري كوپه، اوسر، زسكا صوفيه و تيم ملي جامائيكا تحت پوشش آلشپرت قرار گرفتند.

از سال 2006 SALA توصيفي از خط توليد آلشپرت براي فوتسال است. آلشپرت نام تجاري SALA را به نسخه هاي ويژه فوتبال داخل سالن اختصاص داد. از همين سال اسپانيول به طور كامل با توليدات آلشپرت بازي مي كند. همچنين در جام جهاني اين سال بازيكناني همچون مهدي مهدوي كيا، علي كريمي، حسن رودباريان و محمد نصرتي از كفشهاي اين برند استفاده مي كردند.

دستكش AKKURAT به عنوان يك دستكش چسبان با شكاف هاي نيمه منفي انقلابي در عرصه دستكش دروازه باني در سال 2008 معرفي شد. در همين سال آلشپرت گواهي حق اختراع تكنولوژي بسيار موفق KIKKSOKKEرا در كفش هاي فوتبال دريافت كرد.

در سال 2010 براي اولين بار در بين تمامي پارتنرهاي آلشپرت در جام جهاني آفريقاي جنوبيبه منظور جلب توجه براي كمپين اجتماعي آلشپورت با عنوان “SOS Children’s villages south Africa” همگي با يك مدل يكسان از دستكش هاي دروازه باني بازي كردند در همين رقابتها پپه رينا با اسپانيا قهرمان شد.

در اين سال برندهاي ” uhlsport FUSSBALL” و” uhlsport of GERMANY”  با مفاهيم جديد مجدداً راه اندازي شدند. همچنين در همين سال هانس يورگ بوت توانست عنوان قهرماني بوندسليگا را به همراه بايرن مونيخ كسب كند.

در سال 2011 كايزرسلاترن، يونيون برلين و مونيخ 1860 به طور كامل با توليدات آلشپرت به رقابت با حريفان پرداختند.

 

 

آلشپرت(uhlsport) که وظیفه تامین توپ های رسمی رقابتهای Ligue 2 فرانسه را بر عهده دارد در این سال طبق توافق با سازمان لیگ فوتبال فرانسه قرارداد تامین توپ رسمی مسابقات لیگ حرفه ای فوتبال فرانسه(Ligue 1) که بالاترین سطح فوتبال در فرانسه به شمار می رود را از آغاز فصل 18-2017 به امضا رساند.

تیم فوتبال گالوی یونایتد در لیگ برتر اسکاتلند نیز در فصل 17-2016 به جمع تیم های تحت پوشش آلشپرت(uhlsport) پیوست.

تیم فوتبال کایزرسلاترن در فصل 17-2016 نیز به همکاری طولانی مدت خود با برند آلشپرت(uhlsport) ادامه داد و در دیدارهای خود در این فصل با لباس های آلشپرت به مصاف حریفان می رود.

باشگاه بلو اسپور ترکیه هم یکی از باشگاه های پرشمار در این فصل بود که با پوشاک آلشپرت تجهیز و به رقابت با حریفان پرداخت.

 

 

در رقابت های یورو 2016 تعداد کثیری از دروازه بان های تیم های حاضر در این رقابت ها از جدیدترین دستکش های دروازه بانی آلشپرت(uhlsport) که با به کارگیری آخرین تکنولوژی های روز دنیا طراحی شده اند استفاده کردند. از جمله این افراد هوگو لوریس دروازه بان تیم ملی فوتبال فرانسه بود که توانست به همراه این تیم عنوان نایب قهرمانی رقابت های یورو 2016 را کسب کند.

 

 

از آغاز فصل 18-2017 رقابت های لیگ برتر باشگاه های فرانسه LIGUE 1 به طور یکپارچه با توپ های آلشپرت (uhlsport) که به طور اختصاصی برای این لیگ طراحی و تولید شده است برگزار شد. آلشپرت(uhlsport) همچنین برای نیم فصل دوم این رقابت ها از توپ جدیدی رونمایی کرد.

در این سال همچنین تیم ملی فوتبال تونس که با لباس های آلشپرت (uhlsport) در میادین حاضر می شود موفق شد به رقابت های جام جهانی 2018 روسیه صعود کند.

سال 2018 نیز به مانند بسیاری از سال ها آلشپرت(uhlsport) از نسل جدیدی از دستکش های دروازه بانی خود تحت عنوان “TENSION” با طراحی زیبا و منحصربفرد رونمایی کرد.

 

 

تیم فوتبال فورتونا دوسلدورف با کسب قهرمانی بوندسلیگا 2 به رقابتهای سطح اول بوندسلیگا در فصل 19-2018 صعود کرد.

تیم فوتبال لیگ برتری وارنپوینت ایرلند شمالی همکاری خود را در این فصل با آلشپرت آغاز کرد.

تیم فوتبال اشتوتگارتر کیکرز در فصل 19-2018 در رقابت های باشگاهی آلمان با لباس های آلشپرت به میدان رفت.

 

 

آلشپرت پیش از شروع رقابت های جام جهانی 2018 روسیه از نسل جدید دستکش های خود با نام AERORED رونمایی کرد.

 

 

تعداد زیادی از دروازبانهای تیم های حاضر در جام جهانی از دستکش های آلشپرت استفاده می کردند که از جمله آنها می توان به هوگو لوریس دروازبان تیم ملی فرانسه و دنیل سوباشیچ دروازبان کرواسی اشاره کرد که در نبرد تماشایی دو تیم در فینال رقابت ها هنر نمایی کردند و در نهایت کاپیتان هوگو لوریس جام قهرمانی جهان را با تیم ملی فرانسه بالای سر برد.

 

 

استیو مانداندا و آلفونس آرئولا دو دروازبان دیگر تیم ملی فرانسه قهرمان رقابت های جام جهانی نیز از جمله دروازبانهایی بودند که دستکش های آلشپرت را به دست داشتند.

 

 

آلشپرت همچنین از توپ جدید لیگ برتر ایرلند در فصل 2019-2018 با طرحی منحصر بفرد رونمایی کرد.

 

 

تعداد کثیری از باشگاه های سراسر جهان از جمله بالیمنا یونایتد، گالوی یونایتد، کابینتلی، چیپتاون، چیپنهام، دپورتیوو تاچیرا، دانگانون سوییفتس، دراپرزتاون، بوتف پلوودیف، لوکوموتیو پلوودیف و … لباسهای آلشپرت را در فصل 2019-2018 به تن می کنند.

 

 

 

آلشپرت بر خلاف سایر برندها که کلیه محصولات اختصاصی رشته های ورزشی را تحت یک نام عرضه می کنند، با تفکیک و اختصاص هر برند به یک رشته ورزشی فعالیت دارد که از جمله آنها می توان به uhlsport در زمینه فوتبال و از جمله لوازم دروازه بانی که حرف اول را در دنیا می زند و در رشته هندبال با مارک اختصاصی Kempa که این نیز در رشته هندبال حرف اول را در دنیا زده و تیم های بزرگی از جمله تیم ملی آلمان در مسابقات از این برند استفاده می کنند. همچنین در زمینه بسکتبال با برند بزرگی همچون SPALDING که در لیگ معروف NBA می درخشد یکه تازی می نماید.
حال اگر این سه برند در قالب یک برند همچون آلشپرت به فعالیت در تمام رشته ها می پرداختند کمتر برندی توان رقابت با آن را داشت.